Erken Modern Osmanlı Çalışmaları Konferansı (EMOS)
Erken Modern Osmanlı Çalışmaları Konferansı (EMOS) 12-13 Temmuz 2023 tarihlerinde ODTÜ'de, 14 Temmuz'da ise Hacettepe Üniversitesi'nde gerçekleştirilecektir
Uluslararası Bilim İnsanları İçin YÖK Destek Programı Duyurusu

Uluslararası Bilim İnsanları için YÖK Destek Programı (YÖK International Fellowship Programme) kapsamında, Yurt İçi ve Yurt Dışında Öğretim Elemanı ve Araştırmacı Destekleme Programlarına İlişkin Usul ve Esaslar'ın 4. maddesinin 4. fıkrası uyarınca, Osmanlı Tarihi ve Genel Türk Tarihi alanlarında yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında doktora çalışmalarını sürdüren yabancı uyruklu öğrencilere ve son 2 yıl içinde doktorasını tamamlayan yabancı uyruklu araştırmacılara, bir ya da iki yarıyıl boyunca aylık 20 bin TL araştırma bursu verilecektir.

Başvuru yapacak adayların özgeçmiş ve araştırma konularını açıklayan bir öneriyle birlikte 30 Mayıs 2023 tarihine kadar tarih@hacettepe.edu.tr adresine e-posta yoluyla başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yabancı Uyruklu Doktora Öğrencisi veya Doktora Sonrası Araştırmacıların Yurt İçindeki Bir Yükseköğretim Kurumunda Araştırma Yapmak Üzere Yurt İçine Getirilmelerine İlişkin Başvuru Şartları (Uluslararası Bilim İnsanları için YÖK Destek Programı (YÖK International Fellowship Programme)

  1. Yabancı uyruklu olmak, (Çifte vatandaşlıklarından biri Türk vatandaşlığı olanlar ya da herhangi bir sebeple Türk vatandaşlığını kaybetmiş olanlar faydalanamaz.)
  2. University Ranking by Academic Performance (URAP), Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve World University Rankings (QS) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında, son 3 (üç) yıl içerisinde ilk 700 içerisine giren üniversitelerden birinde Osmanlı Tarihi, Genel Türk Tarihi, Türkoloji, Türk Dili ve Edebiyatı veya Türk Kültürü alanlarında doktora tez aşamasında olan ya da doktora eğitimini son iki yıl içerisinde tamamlamış olmak,
  3. YÖK’ün belirlediği yurt içindeki bir üniversiteden bir ya da iki yarıyıl için çalışma yapmak üzere kabul almak,

Usul ve Esasları incelemek için:
https://www.yok.gov.tr/Documents/Ogrenci/BursDokuman/uluslararasi-arastirmaci-projeleri-usul-ve-esaslar.pdf